sobota, 23 lutego 2013

W co się bawić z rocznym tuptusiem?

Na jakąś małą chwilkę zniknęłam z życia blogowego. Szukałam źródeł, inspiracji a także odwagi by napisać kolejnego posta. Czekałam na dobry dzień… Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo tak po prostu zasiąść i wylać z siebie potok słów. Wahałam się długo o czym napisać i czy to w ogóle ma sens.  Czasem jest ze mnie mało zdecydowana istotka.  Zatem słowo klucz na dziś:  Do roboty!


Dzisiejszy wpis  chciałam poświęcić tematyce zabaw z rocznym dzieckiem. Materiałów w tej kategorii  jest naprawdę sporo, chciałam je jednak zebrać tak zusammen do kupy i podzielić na kilka kategorii a także wspomnieć o tym co lubi mój tuptuś.  Sama musiałam przekopać się przez wiele źródeł zanim mogłam zrobić porządne zestawienie.  Jeśli chodzi o zabawy z moim synkiem to zauważyłam, że czasami mam głowę pełną pomysłów i jeden wypływa z drugiego. Bywają jednak takie dni lub chwile kiedy czuję, że kompletnie nie nadajemy z małym na tych samych falach i każda proponowana przeze mnie zabawa kończy się fiaskiem. I co wtedy? Wtedy najczęściej odwołuje się do źródeł, czyli pomysłów wszelakich, które czerpię z życia (czasami to spontaniczne pomysły), z netu,  literatury czy też pogawędek ze znajomymi.   


Zacznijmy żwawo, czyli:

Zabawy ruchowe

1.       W chowanego – najlepiej bawić się z tatą tuptusia/tuptusi lub innym członkiem rodziny. W tym wieku najlepiej sprawdzi się jeśli nasz towarzysz zabawy schowa się a my z dzieckiem go poszukujemy po całym domu (przemieszczając się wymieniamy nazwy pokoi i różnych zakątków tak by dziecko mogło przy okazji rozszerzać słownictwo)
2.       Oklepane, wszystkim znane,  ale sprawiające, że na małej kochanej buźce pojawia się uśmiech, czyli: A KuKu! W naszej wersji: pod pościelą, za firanką, zza drzwi.  Zawsze działa, ale ileż można się w to bawić;)
3.       Przechadzanie się pod stołem lub pod krzesłami (można zrobić tunele z krzeseł i koca)
4.       Celowanie małymi kulkami do miski (mogą być z gazety)
5.       Wirowanki – obracanie się wokół własnej osi,  trzymając dziecko na ręce (w ten sposób ćwiczą się ośrodki koorynacji w mózgu dziecka i tworzą się nowe połączenia neuronowe (oł je!)

Zabawy plastyczne

1.       Malowanie palcami oraz stemplowanie przy użyciu specjalnych farb
2.       Zabawy z masą solną
3.       Malowanie kredkami (kupiłam takie krótkie kredki, specjalnie dla małych rączek)

Ulubione naszego rocznego tuptusia

1.       Ostatnio tuptuś wykazuje zamiłowanie do książeczek, ma już całkiem pokaźną biblioteczkę, choć lubi także zajrzeć do półeczki rodziców, co widać na zdjęciu
2.       Zabawy w kuchni, czyli rób to co mama (mieszanie w garnkach, przesypywanie makaronu, oglądanie przypraw, zaglądanie do zmywarki (wrrr…)
3.       Układanie drewnianych klocków, burzenie konstrukcji z tychże klocków
4.       Zabawy w kąpieli (z gumowymi kaczuchami i zabawkową koneweczką)
5.       Układanie wieży z plastikowych kubeczków 

Ciekawe filmiki

Dzieć nasz wykazuje zamiłowania muzyczne,  zatem w naszym przypadku sprawdzają się krótkie piosenki z platformy Baby TV (oglądamy na YouTube).  Uważam, że przy całych ich walorach muzycznych i estetycznych wykazują jeszcze walory edukacyjne, co niewątpliwie przemawia na plus. Nasza TOP LISTA piosenek z tejże platformy:
1.       Autobus
2.       Tik Tak
3.       Pięć małpek
Jest tam też seria filmików : „Co to kto, to?” Są to zgadywanki, polegające na tym, iż na ekranie pojawiają się pewne elementy jakiejś rzeczy, dziecko natomiast musi zgadnąć co to jest. Wydaje mi się jednak, że te filmiki sprawdzą się w przypadku troszkę starszego dziecka.  Mój dzić nie może się na tym skupić dłużej niż minutę.
Przy okazji poszukiwań znalazłam filmik  pt. „Robot Robcio”.  Jutro muszę koniecznie puścić go małemu Robercikowi.

Jeśli chodzi o inne filmiki edukacyjne to polecam rekomendowaną mi przez Mammamisia  z Domowego Zakątku serię filmików:
„Mądry maluch” oraz „Ucz się z rodzicami” (nauka części ciała, kształtów, zwierząt itp.) Filmiki te są dość długie, ale można przecież oglądać na raty.
Z rozrywek radiowych polecam „Radiobajka” (audycje muzyczne i bajkowe dla dzieci a wieczorami ciekawe dyskusje dla rodziców).
Co do literatury na temat zabaw z rocznym dzieckiem polecam serię książeczek pt.  „Zabawy fundamentalne”.  Są one podzielone na różne grupy wiekowe (obecnie przerabiamy „Chodzę, mówię, rozumiem”). Każda zabawa jest tutaj opisana, dodatkowo zamieszczona jest informacja, jaką umiejętność dziecko nabywa przy zabawie.

Jeśli zaś chodzi o zabawy na świeżym powietrzu to póki co praktykujemy spacery lub sanki.  Z niecierpliwością i utęsknieniem czekamy na wiosnę. W planach mamy wizytę w zoo, w ogrodzie botanicznym oraz w parku, gdzie będziemy karmić kaczuchy….

To tyle zabawy na dziś...

Uroczyście melduję, iż mój pierworodny czyni ostatnimi dniami duże postępy: nauczył się śpiewać  „kwa, kwa, kwa, kwa” do piosenki „Pięć małych kaczątek” z Baby Tv, zaczął chodzić trzymany  za jedną rączkę i przemieszczać się wkoło stołu. Duma mnie rozpiera!

Temat zabaw dla dzieci nadal pozostaje otwarty. Wszelkie nowe pomysły starać się będę zamieszczać na bieżąco.  A może macie jakieś sprawdzone pomysły na zabawę z roczniakiem? Zachęcam do komentowania!

6 komentarzy:

  1. Wspaniale wspólnie spędzacie czas! Cieszę się, że pojawił się nowy post. Gratuluję postępów!!!
    Pozdrawiam Was serdecznie!
    Iza

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej, witam w niedzielny wieczór. Tak sobie myślę, ze mioże otworzyłabyś jakieś fajne domowe przedszkole na osiedlu, lub coś w tym rodzaju np. teatrzyk dla dzieci itp. Masz tyle fajnych pomysłów...
    M.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sypiesz inspiracjami...
    A kolorystyka u Ciebie...piękna...taka subtelna
    Pozdrawiam ciepło...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo za miły komentarz:)czuję, że zmotywował mnie do napisania kolejnego posta, a ostatnio bardzo się zaniedbałam:)zajrzałam do Ciebie na bloga i poczułam zapach wiosny:)pięknie!

      Usuń
  4. Przydatne zestawienie :) Stworzyłaś bardzo przyjemny i ciepły nastrój na blogu - aż chce się tu wracać :) Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy Pozdrawiam ciepło. O.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo za miły komentarz:)Cieszę się bardzo, że podoba się to zestawienie:)Kolejne wpisy już kiełkują;)

      Usuń